W tym roku startuje prawdopodobnie najważniejszy projekt ministerstwa Finansów. Dzięki usłudze e-PIT rozliczymy się już dwoma kliknięciami myszki.Od 15 lutego tego roku wchodzi w życia usługa e-PIT, dzięki której fiskus rozliczy za nas PITy 37 oraz 38. Oznacza to, że skorzystają na tym osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę oraz te czerpiące zyski z papierów wartościowych. Według Ministerstwa Finansów, w kolejnym roku usługa ta obejmie także osoby samozatrudniające się.


Po zalogowaniu do systemu e-PIT, podatnik zyska możliwość zapoznania się z przygotowaną przez fiskusa propozycją rozliczenia podatku za ubiegły rok, oraz jaką kwotę ma do zapłaty bądź też do zwrotu z tytuły nadpłaty. Istnieje możliwość zaakceptowania zeznania podatkowego bez zmian, przeglądnięcia go bądź też wybrać organizację pożytku publicznego, na którą przekaże się 1% podatku. W teorii oznacza to, że tegoroczny PIT załatwimy dosłownie kilkoma kliknięciami. Według zapewnień, pojawi się także możliwość zapłacenia od razu należnego podatku, co znacznie przyspieszy proces płatniczy.


Prezydent podpisał stosowną nowelizację na początku listopada zeszłego roku. Zeznania podatkowe dostępne mają być na stronie Portalu Podatkowego od 15 lutego do dnia 30 kwietnia, a nie wprowadzenie żadnych zmian w proponowanym przez e-PIT zeznania będzie równoznaczne ze złożeniem rocznego rozliczenia PIT. Jak system będzie faktycznie działał, dowiemy się już niedługo.